Докладвай нередност

Как така най-учените хора, които познавам не са най-богатите?

Независим Герой
Публикувано на ное. 7, 2024 • Актуализирано на май 4, 2025

Образованието не е богатство, защото знанието и удостоверенията не провокират към действие извън образователната система.

Да започнем с това какво е богатство?
За всеки човек богатството придобива различен образ. Нека избягаме от клишетата за пари, коли, имоти, лукс, власт, влияние и успех. Да, те съпътстват богатите хора, но да погледнем отвъд.

Можем ли да се съгласим, че богатството е свободата да живееш живота си по собствен път, начертан от самия теб, който ти носи удовлетворение, финансова свобода, емоционално те изпълва, не плащаш със здравето си и в същото време допринася на първо място за близките ти, а после и за околоните?

Oбразованието ни дава познание, но не разглежда какво е богатството и какво е това да бъдеш богат. Училищата и университетите са проектирани така, че да ни превърнат в послушен служител, а не да ни дадат съвкупност от умения за търсене на по-добра алтернатива извън възможността да си наемник. Не ме разбирайте погрешно, да си наемник е сигурен път в живота, който не създава голям риск за самия теб, особено, ако нямаш познанията за това как да управляваш собственото си време и финанси, да разпределяш задачи между екип от хора и тн.

Държавните учебни заведения нямат изгода да те научат от малък да управляваш активи, да инвестираш, да изграждаш системи или да се рекламираш. Научавате се как да изпълнявате послушно, а не как да управлявате, продавате, мащабирате или монетизирате.

Пример: След завършването си мой приятел с докторска степен по физика, печели по 2000лв в България, упражнявайки професията си. Това прави годишна заплата под 30хил. лева (15хил. евро). Докато друг мой познат, който е самоук дигитален маркетолог, се е научил как да пуска и управлява рекламни кампании в различни социални медии и печели по 20хил. лева (10хил. евро) на месец. Това е осем пъти разлика в годишните им доходи.

Впечатленията ми от многото умни хора, с които общувам, показват, че образователната система емоцинално те изхабява. Докато стигнеш от първи клас до 12-ти, си свикнал да не скачаш по-високо от капака. Точно както бълхите в този експеримент.

Ако си дейна личност, която не може да бъде ограничена от образователната система и не си „послушен“, си мислиш, че в университета ще откриеш много съмишленици. В действителност се оказва, че бързо си разочарован от повечето заобикалящи те послушни изпълнители на задачи. Ситуацията е много подобна в казармата – вижте интервюто ни с Петър Димитров, който от изпълнител на задачи в армията се превръща в собственик на бизнес за видеозаснемане с дрон.

Защо работата от 9 до 5 те държи в капан, дори и да си „умен“ и „образован“?

Защото си зает. Живееш в уж сигурност, но всъщност в робство, което те държи в постянен финансов и психологически капан. Завършваш университет, трупаш дългове или разходи по образование, намираш работа „по специалността си“ и започваш работа на пълен работен ден.

Винаги си мислел, че това е успех, но после те връхлита реалността. Взимаш апартамент на кредит, после кола на лизинг, месечните ти разходи изяждат почти всичко, което изкарваш. Почваш да живееш „от заплата до заплата“, в постоянна нужда от стабилен доход. Мисълта да поемеш риск за по-голяма печалба няма място в този хищен капан, в който си. Да не забравяме и социалния натиск. Очакванията на родителите ти, шефовете ти, колегите ти. Ако не се вписваш в света им и не се държиш, както се очаква, ще си навлечеш гнева на обществото.

Дори да се появи амбиция да направиш нещо свое, да инвестираш, да смениш посоката — нямаш нито време, нито пространство за провал, защото системата те държи в постоянна зависимост: дълг = страх, а страх = контрол. Усилията ти и целият ти мозъчен капацитет са насочени към изпълнение, не към изграждане. точно това отличава богатите: те изграждат, рискуват, притежават. Образованието ти те е научило как да работиш за някой, но не и как да накараш парите и енергията ти да работят за теб.

Умен е различно от Богат!

Има академична интелигентност, емоционална интелигентност и улична интелигентност, както и интелигентност на интуицията.

Ето как най-богатите и успешни хора интервюирани от kakbg.com се отличават от останалите:

  • Откриват тенденциите преди другите
  • Знаят как да продават и/или да изграждат системи
  • Умеят да делегират задачите
  • Инвестират парите си в сигурни активи с дългосрочна възвръщаемост
  • Не търсят извинения, търсят решения с въпроса „КАК?“
  • Предприемат действия преди да се чувстват напълно готови

Умението да разменят време за пари:
=> Хората с висока степен на образование, често стигат до високо платени работни места, но все пак работят за някой друг. Плащат им добре, но доходите им са фиксирани и зависят от работното им време. Също така, нямайки финансова култура, тотално пропускат формулата 1. => изкарвай много => 2. спестявай => 3. инвестирай. Те сякаш са спрели на „изкарвай много“. Истината е, че колкото и да изкарваш като наемник, ако не вложиш енергията и парите си в системи, които са „self-sustainable“ автономни устойчиви финансови инструменти, няма да успееш да постигнеш равновесие във финансовия си поток.

=> Богатите и успешни хора, в контраст, притежават активи: собствен капитал, недвижими имоти, изградени от тях системи, аудитории. Т.е. понеже техните доходи не са фиксирани, те могат да си позволят да изкарат повече и да реинвестират част от парите обратно в бизнесите системите и инструментите си, така че след това да удвоят печалбата си. Този механизъм се нарича „компаундване на печалбата“ или „реинвестиране с експоненциален растеж“. Повторено многократно с напасване на стратегията може да върне до десет пъти първоначалната инвестиция в бизнеса.

Теория на ритъма на мисленето и околната среда

Успешните и богатите хора са се учили от ментори, родителите си или друг роднина в семейството им. Понякога придобиват уменията си от необходимост да се оправят в суматохата и не на последно място както на български казваме „неволята учи“.

За да сте успешен и богат трябва да приложите нещата от списъка изброени точно в същия ред:

  1. Да наблюдавате внимателно!
  2. Да се адаптирате бързо
  3. Когато нещо не работи, да променяте стратегията
  4. Да не се страхувате да рискувате постепенно излизайки извън зоната си на комфорт
  5. Да се дистанцирате от емоциите си преди вземане на решение
  6. Да сте постоянни в намеренията си

Образованието може да даде познание, но околната среда оформя амбицията и начина на мислене.

Образованието създава страх от риск

Колкото по-„обучен“ е някой да следва системи и правила, толкова по-малко склонен е да рискува. Рисковете често носят голяма награда, особено когато са премерени, подкрепени с знания, поети навреме и в правилната посока. Много хора без дипломи не се страхуват да опитат, да се провалят, да се научат от провала си и да опитат отново – това е и начин за придобиване способности, които не могат да се придобият в учебно заведение.

Не бяха открити външни източници в публикацията.
Независим Герой
Теми

This is large text with a soft gradient background.

This is large text with a minimalist underline effect.

This is large text with a soft shadow on hover.

This text fades in on page load.

This is large text with a gradient border.

This is large text with a soft background color.

This is large text with an elegant underline effect.

This is large text with a subtle color shift on hover.

This is large text with smooth background color change.

This is large text with a light glow effect on hover.

This is large text with a thin border highlight.

This is large text with a circular hover effect.

This is large text with an inset shadow.

This is large text with smooth background hover.

This is large text with a minimalist thin border.

This is large text with a soft glow effect.

This is large text with a border expansion on hover.

This is large text with a fading background effect.

This is large text with a soft fade background on hover.

This is large text with rounded borders and a soft fade effect.

  1. Независим Герой актуализира публикацията на
Scroll to Top